Wady i zalety płyt winylowych

Z pewnego powodu nadal ogromna ilość osób na świecie uważa, że nie ma nic lepszego od kolekcji muzyki ich ulubionego artysty w postaci winylowych płyt. Nawet niektórzy z młodszego pokolenia, dorastający w erze płyt CD czują pewnego rodzaju pociąg do starszej technologii. Winyl potrafi zbudować niepowtarzalny klimat. Nietypowy zapach unoszący się wokół płyty i rytuał związany z obracaniem krążka to interakcja, której brakuje w dzisiejszych cyfrowych gadżetach.

Z całą pewnością niektórzy uznaliby ten argument za nadużywany banał, jednak osoby kolekcjonujące winyl wielokrotnie powtarzają, że wydobywający się z niego dźwięk zawiera pewne ciepło. Od lat trwają dyskusje na temat tego, co jest odpowiedzialne za jakość dźwięku winylowych płyt i co tak naprawdę na nią wpływa. Jednak to nie zawsze do tego sprowadza się sytuacja. Okazuje się, że odbiór winylowych płyt bardzo często ma podłoże emocjonalne, które wynika z sentymentu. Pewien rodzaj zniekształcenia, który towarzyszy nagraniom zamkniętym w winylowym krążku powoduje, że wielu koneserów muzyki uznało ten format za posiadający niepowtarzalny charakter, którego nie odtworzymy przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Ludzie, którzy wolą iść z duchem czasu, powiadają jednak, że dźwięk ten przypomina im niekiedy jakość porównywalną do rozstrojonej gitary. Mimo wszystko nie możemy zaprzeczyć temu, że w winylowym dźwięku, jest coś niepowtarzalnego i pocieszającego.

Wykonaj niewielki research dotyczący jakości dźwięku płyt winylowych. Szybko natkniesz się na tematy o tym, że dynamika niektórych albumów została uchwycona o wiele lepiej na winylu, pomimo tego, że możliwości płyt CD to zupełnie inny poziom. Trudno dokonać dokładnego pomiaru zakresu dynamicznego w przypadku płyt winylowych. Wiemy jednak, że znajduje się on w granicach 55-65 dB. Dla porównania zakres dynamiki płyt CD to aż 96 dB. Pomimo tego, że różnica jest tak duża, ludzie do tej pory odnajdują wydania płyt winylowych, które brzmią lepiej od niektórych wersji cyfrowych.

Pomimo całego uroku płyt winylowych, nie możemy zaprzeczyć temu, że utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga ogromnego zaangażowania i poświęcenia czasu. Wiele osób nie wyobraża sobie, aby ich codzienna muzyka wymagała konserwacji i nieustannej uwagi, gdy na wyciągnięcie ręki mamy w pełni zdigitalizowaną technologię. Jeżeli należysz do tego grona, winyl z pewnością nie jest dla ciebie. Właściwe utrzymanie winylowej kolekcji wymaga również wiedzy i zrozumienia na temat tego, w jaki sposób uniknąć pogorszenia jakości płyt lub ich bezpośredniego uszkodzenia. Mogłoby to trwale uniemożliwić odsłuch. Winyl wymaga od właściciela rutynowego czyszczenia, jak i konserwacji gramofonu, który będzie odtwarzał płyty. Nikt nie powiedział, że utrzymanie winylowej kolekcji będzie łatwym zadaniem.

Błędy odczytu podczas korzystania z winylu są faktem, który możemy wytłumaczyć przy pomocy zasad geometrii. Gramofony wyposażone w obrotowe ramiona mogą prawidłowo połączyć się z płytą tylko w dwóch punktach na jej powierzchni. Wymusza to niewspółosiowość konstrukcji, która powoduje regularne błędy odczytu podczas korzystania z winylowej płyty. Te błędy przejawiają się w postaci chwilowych zniekształceń dźwięku. Innymi słowy, na początku odczytu płyty gramofon spotyka się z większą ilością winylu na sekundę, niż pod koniec. Użytkownicy winylu mogą powiązać to zjawisko ze zniekształceniami występującymi na końcu nagrania. Warto jednak dodać, że ten problem może zostać zminimalizowany przy użyciu wysokiej jakości sprzętu. Inwestycja w dobrej klasy gramofon zazwyczaj eliminuje na dobre nieprzyjemne zniekształcenia. Mimo wszystko istnieje wysokie prawdopodobieństwo dotyczące tego, że to właśnie drobne zniekształcenia dźwięku dodają płytom winylowym ciepła i oryginalnego charakteru, którego poszukuje tak wiele osób.

Musimy spojrzeć prawdzie w oczy, gdy przychodzi do kosztów. Kolekcjonowanie płyt winylowych nie należy do tanich zajęć, na które każdy może sobie pozwolić. Metki z ceną pozostawione na płytach temu dowodzą. Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że akcesoria niezbędne do konfiguracji gramofonu i utrzymania go w dobrym stanie będą generowały periodyczne koszty.

Mówiąc o wadach i zaletach winyli, możemy wspomnieć o wielu aspektach. Jednakże warto powiedzieć o tym, że sprzedaż tego rodzaju płyt nie bez powodu osiągnęła najwyższy pułap od niemal 30 lat. Oznacza to, że powrót mody na winyl jest czymś więcej niż tylko nostalgią wśród starszego pokolenia i zachcianką wąskiej grupy hipsterów. Bez względu na format, który wybierzemy podczas odsłuchu muzyki, nigdy nie musimy ograniczyć się do jednego wyboru. Winyl to niewątpliwie jedna z najatrakcyjniejszych opcji dla kolekcjonerów i fanów vintage. W dzisiejszych czasach możemy jednak pozwolić sobie na dowolne lawirowanie wśród wersji fizycznych, jak i łatwo dostępnych w Internecie form muzyki cyfrowej.

Related Posts

About The Author