Jakość płyt winylowych

Pomimo tego, że płyty winylowe już dawno temu wyszły z czynnego użytku, nadal trwa wiele żarliwych debat dotyczących jakości nagrań analogowych i cyfrowych. Płyty winylowe i dobrze nam znane dzisiejsze płyty CD, nadal są polem bitwy w niektórych sporach. Nie można jednak wyprowadzić prostej odpowiedzi, która będzie dotyczyła tego, które akcesoria są bezpośrednio lepsze. Zarówno za płytami CD, jak i winylami stoi cała lista wad i zalet. Debaty na temat jakości są zwykle bardzo uproszczone. Dzisiejsze dane i znane nam statystyki jasno przedstawiają fakt dotyczący tego, że to CD umożliwia nam odtwarzanie ścieżki dźwiękowej w lepszej jakości i to właśnie po ten produkt sięga większość konsumentów. Nie możemy jednak zaprzeczyć temu, że pomimo różnicy czasowej, która dzieli winyl i CD, nadal wiele osób preferuje format winylowy. Dlatego też w przypadku tak rozległego tematu, najlepszym rozwiązaniem jest podsumowanie jakości muzyki odtwarzanej z płyt winylowych i nowoczesnego rozwiązania, za którym stoją płytki CD.

Jedna z najnowszych statystyk konsumenckich pozyskanych w USA pokazuje nieustanny wzrost sprzedaży winylu. Oczywiście nie dzieje się tak za sprawą dźwięku, który oferuje ta archaiczna technologia. Użytkownikom płyt winylowych chodzi bardziej o dodanie czegoś namacalnego do naszego cyfrowego życia, które powoli zaczyna obracać się w mikroporty i dyski wielkości jabłka, które są zdolne do przechowywania tysięcy, a nawet setek tysięcy plików. Możemy również stwierdzić, że wkroczyliśmy w erę wielokanałowego słuchania muzyki. Mamy dostęp do ogromnej ilości sprzętu i aplikacji, które umożliwiają nam odtworzenie dzieł ulubionego artysty. Narzędzia takie jak Spotify, akcesoria w postaci smartfonów, tabletów, a nawet konsoli do gier. Nic dziwnego, że niektórzy chcą się wyróżnić i postanowili postawić na płyty winylowe.

Można śmiało powiedzieć, że w szczególności dla starszego pokolenia, płyty winylowe są pewnym sposobem na powrót do przeszłości. Z drugiej strony, wychowana w cyfrowym świecie młodzież coraz częściej poszukuje nowych wrażeń w muzyce i decyduje się na doświadczenie swoich ulubionych artystów w klasycznej wersji winylowej. Co więcej, nie zawsze należy uważać, że rozstrzygnięcie sporu między użytecznością płyt winylowych i płyt CD, powinno zakończyć się wynikiem binarnym. Wielu kolekcjonerów, którzy czerpią przyjemność ze zbierania winylowych egzemplarzy, może przecież pozwolić sobie na uzupełnienie swojego katalogu muzycznego przy pomocy płyt CD. Nie każdy fan muzyki odbiera różnicę między klasyczną technologią a dzisiejszymi rozwiązaniami jako jedyne słuszne rozwiązanie. Warto również dodać, że zapaleni zbieracze czerpią ogromną radość z możliwości inwestowania w wiele formatów muzyki. Od płytek CD, po zakup utworów w wersji cyfrowej, miesięczne subskrypcje udostępniające listę utworów ulubionego artysty, aż po zyskujące na popularności w ostatnim czasie płyty winylowe. Co możemy zatem wywnioskować z tych danych? Nawet rozpatrując przestarzałą technologię, możemy zauważyć w niej nie tylko wady zamknięte w minionym wieku, ale także wiele zalet, które do tej pory potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających wielbicieli muzyki.

Related Posts

About The Author